Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku

O ile dzisiaj (tj. 27 lipca 2018 r.) chmurwy odpuszczą sobie wygibasy po nieboskłonie, będziemy mogli obserwować niecodzienny spektakl na nocnym niebie w wykonaniu pana Księżyca i pani Ziemi (właściwie to jej Cienia), pod tytułem Całkowite Zaćmienie Księżyca.

Co prawda, nie jest to blog poświęcony astronomii, ale jako, że pasjonuje mnie ta dziedzina i lubię spoglądać w nocne niebo, postanowiłem podzielić się z Wami tym niecodziennym zjawiskiem. Zwłaszcza, że będzie to najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Faza całkowita potrwa aż 103 minuty, co oznacza,  że w tym czasie tarcza naszego naturalnego satelity będzie pogrążona całkowicie w cieniu naszej planety.

JAK DOCHODZI DO ZAĆMIENIA KSIĘŻYCA?

Krótka instrukcja, co, jak, po co i dlaczego w ogóle takie zjawisko w przyrodzie występuje. Bez wdawania się w szczegóły, do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, kiedy znajdzie się on w takim miejscu na swojej orbicie, że padające na niego promienie słoneczne zostaną przysłonięte przez naszą planetę. Przypomnę tutaj, że Księżyc nie świeci własnym światłem (jak również pozostałe planety i ciała niebieskie w naszym Układzie Słonecznym). Oczywiście, zwykło się mówić, że Księżyc świeci, jednak muszę tutaj co niektórych rozczarować i zburzyć ten romantyczny pogląd. To, że w nocy widzimy jasną tarczę Księżyca, która rozświetla mrok, to tak naprawdę odbite światło słoneczne od jego powierzchni. Cóż, prawda jest brutalna: jedynym dawcą światła w naszym układzie planetarnym jest nasza Dzienna Gwiazda, czyli Słońce.

CO I JAK OBSERWOWAĆ PODCZAS ZAĆMIENIA?

Najbardziej widowiskowa będzie faza całkowitego zaćmienia, czyli moment kiedy Księżyc pogrąży się w głównym cieniu Ziemi (umbra). Z początkiem tej fazy  będziemy mogli obserwować stopniowe „pożeranie” tarczy Księżyca, by w momencie kulminacyjnym podziwiać Księżyc w niecodziennych brunatnych lub ciemnoczerwonych barwach. Księżyc nie „zniknie” nam całkowicie z oczu, a kolory te wynikają z zapylenia naszej atmosfery, załamującej promienie słoneczne padające na Księżyc.

Zanim to jednak nastąpi, nasz satelita zacznie przechodzić w strefie tzw. półcienia i tutaj nie ma co się spodziewać fajerwerków, bo dopiero pod koniec tej fazy będzie można dostrzec lekkie pociemnienie tarczy Księżyca.

Zatem kiedy spodziewać się najpiękniejszych widoków? Oczywiście podczas fazy całkowitego zaćmienia. Oprócz tego, że będziemy mogli cieszyć się niecodziennym kolorem Księżyca, będziemy mogli zaobserwować również pociemnienie całego nieba i jeśli macie możliwość podziwiania zjawiska poza miastem, z dala od sztucznych świateł (ja mam!), to będziecie mogli dostrzec zdecydowanie bardziej rozgwieżdżone niebo, niemal takie jak podczas bezksiężycowych nocy.

Początek „zjadania” tarczy Księżyca przez główny cień Ziemi rozpocznie się o godzinie 20:24 CEST i od tego momentu warto zacząć obserwacje. Jednakże, jako że wschód Księżyca zależny jest od położenia geograficznego, widoczność początku zjawiska będzie różna dla poszczególnych województw w naszym kraju.

Czas wschodu Księżyca dla różnych miast:

Szczecin 20:57, Gdańsk 20:44, Olsztyn 20:34, Suwałki 20:26, Poznań 20:43, Toruń 20:38, Warszawa 20:25, Biała Podlaska 20:16, Jelenia Góra 20:41, Opole 20:31, Kraków 20:21, Rzeszów 20:12.

Księżyc będzie „pożerany” przez 66 minut, co będziemy mogli obserwować jako stopniowe przesuwanie się granicy ziemskiego cienia w tempie 1,5% tarczy na minutę. 

O godzinie 21:30 nastąpi faza całkowita zaćmienia. Od tego czasu przez 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund tarcza naszego naturalnego satelity będzie pogrążona w cieniu naszej planety. O godzinie 23:13 zakończy się faza całkowita i tym samym Księżyc powoli zacznie odzyskiwać swoją „normalną” postać.

Całkowite zaćmienie Księżyca. Autor: Christian Ronnel

Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak życzyć sobie i Wam bezchmurnego nieba! 🙂

One thought to “Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *